Microsoft OEM Produkty  |   Stáhněte si  |   Podpora  |   Hledání  |   Microsoft.com  
  microsoft.com Hlavní stránka
  Hlavní  |  Kalendář akcí  |  Licence  |  Stažení software  |  Odběr zpravodajů  |  Microsoft ČR  |
Hledání v oblasti:
Rozšířené hledání
 
Originální software u nás legálně
Originálny software u nás legálne


Dotazy na Infolinku

Projděte si nejčastější dotazy zákazníků k OEM na infolince společnosti Microsoft.

Infolinka Microsoft

Česká republika
Informační linka Microsoft ČR

Slovenská republika
Informační linka Microsoft SR


Co je to OEM - Original Equipment Manufacture?
Takto označovaný produkt je plnohodnotný software, či hardware, který cenově velmi výhodně prodávají výrobci počítačů předinstalovaný na nových počítačích. Umožňuje tak partnerům společnosti Microsoft lépe zakomponovat prodej OEM produktů do jejich vlastního prodejního modelu. Povinnost prodejce poskytovat na takto prodané OEM produkty záruku a technickou podporu však zůstává. Cena OEM software je výhodnější než nákup krabice. OEM program společnosti Microsoft zahrnuje operační systémy, některé serverové produkty, aplikace, myši a klávesnice.

Jak může být OEM produkt správně prodán?
Při prodeji je nutné na faktuře nebo jiném účetním dokladu uvést, že součástí dodávky hardwaru je i konkrétní OEM software. Pokud se tento údaj na faktuře neobjeví, musí existovat alespoň na dodacím listu, který se bude vázat k dané faktuře.

Převod OEM licence
OEM software se váže ke konkrétnímu počítači. To znamená, že může být prodán pouze s počítačem/hardwarem, se kterým byl původně zakoupen. Součástí prodeje musí být i veškerá dokumentace, licenční ujednání a média k softwaru. Pokud byl počítač zničen, zcizen nebo jinak znehodnocen, není možné využít daný OEM software na jiném PC, neboť licence OEM se váže pouze k počítači/hardwaru, s kterým byla prodána, a je tedy nepřenosná. Stejně toto pravidlo platí i v případě, pokud zákazník kupuje nový počítač a vlastní OEM licenci ze svého starého počítače. Tato licence nemůže být použita na jakýkoliv jiný počítač, tj. ani na nový.

Kde mohu koupit počítač s již předinstalovaným softwarem Microsoftu?
Doporučujeme prodejce a výrobce počítačů označené logem Microsoft OEM System Builder Partner. Kontakty na naše OEM partnery vám na požádání sdělí také pracovníci naší informační linky (Infolinka ČR, Infolinka SR).

Co to znamená, jestliže můj prodejce hardwaru je Microsoft OEM partner?
Microsoft OEM (Original Equipment Manufacturer) partner je výrobce počítačového hardwaru, kterému Microsoft poskytuje možnost přímé licence operačních systémů a jiného softwaru nebo i hardwaru. OEM partneři firmy Microsoft prodávají svoje osobní počítače připravené pro použití již se základní softwarovou výbavou a spolupracují s Microsoftem na testování svých hardwarových produktů směrem k dosažení co nejvyšší kompatibility se softwarem firmy Microsoft.

Kolik stojí OEM software?
OEM software se nikdy neprodává samostatně. Jeho cena je již započtena v ceně PC sestavy a proto ji nelze konkrétně vyčíslit - cenu takové sestavy vám sdělí váš prodejce hardwaru. Díky tomu je koupě OEM softwaru cenově výhodnější, než pozdější verze krabicových verzí. Avšak pozor - pokud jste obdrželi nabídku, která je mimořádně nízká oproti ostatním prodejcům, může se jednat o nelegální kopii softwaru. V takovém případě nebo máte-li jakékoliv nejasnosti nebo pochybnosti o legalitě nabízeného nebo již zakoupeného produktu, kontaktujte Informační linku Microsoft (Infolinka ČR, Infolinka SR) nebo použijte elektronickou poštu nekradu@microsoft.com, na Slovensku mailto:nekradi@microsoft.com.

Koupil jsem si PC na kterém byl předinstalován software Microsoft, ale nic jsem k němu nedostal (žádné manuály, dokumentaci, Certifikát pravosti ani licenční ujednání).
Bohužel jste se stal obětí podvodu a zakoupil jste nelegální software. Ke každému předinstalovanému produktu musí být "Certifikát pravosti" nalepen na viditelném místě počítače, u starších verzí produktů na manuálu. Tento certifikát pravosti obsahuje několik bezpečnostních prvků, včetně hologramu a produktového klíče. U operačních systémů dostanete ke každému předinstalovanému produktu manuál, licenční smlouvu, a registrační kartu. Licenční smlouva vám dává právo používat zakoupený software. Registrační kartu vám doporučujeme vyplnit a odeslat, abyste mohl čerpat opravdu maximum ze služeb, které nabízíme. Kromě toho většina balení obsahuje ještě manuál a instalační média. Někteří výrobci PC raději dávají uživatelům možnost vytvořit si navíc záložní kopie instalačních souborů přímo z pevného disku.

Se softwarem, který jsem získal předinstalovaný na svém PC mám nějaké technické problémy…
Prosíme kontaktujte prodejce nebo výrobce, u kterého jste počítač zakoupil. Podle smluv uzavřených mezi společností Microsoft a jednotlivými OEM partnery jsou oni zodpovědni za technickou podporu Microsoft produktů, které jsou instalovány na jimi prodávaných počítačích.

Chci si koupit PC bez softwaru, protože už mám systém Windows zakoupen jako OEM produkt s mým starým počítače. Mohu jej použít na novém?
Bohužel ne. V rámci OEM získáváte software za nižší cenu, než kolik by vás stál při normální koupi v obchodě. Na druhou stranu je ale licence na tento software vázána na daný specifický počítač a nelze jej proto použít nebo přenést na žádný jiný.

Co v případě, že takový počítač chci prodat?
Když chcete prodat PC s legálním OEM softwarem Microsoftu, musíte novému majiteli předat s počítačem také veškerou dokumentaci, média, Cetifikát pravosti a licenční ujednání, která jste s ním a předinstalovaným softwarem obdržel. Kopii softwaru si ponechat nemůžete.

Jsme velká firma a nepotřebujeme všechny manuály a dokumentaci v tolika kusech, poradíte nám něco?
Dokumentace k OEM produktům (včetně licenčního ujednání a Certifikátu pravosti) je nezbytná součást každého takto prodaného PC. Dokazuje, že software nainstalovaný na daném PC je legální. Chcete-li nakoupit větší množství aplikačního softwaru a ušetřit přitom prostor pro skladování manuálů a dokumentace, prosíme, informujte se o možnostech programů Microsoft Open License.

Mám počítač značky Compaq a je na něm nainstalován systém Windows 95 v anglické verzi. Mohu jej prostě přeinstalovat českou verzí?
Můžete, ale musíte si koupit upgrade licence. Společnost Microsoft vynakládá nemalé prostředky na lokalizace produktů a proto nejsou licence na různé jazykové verze téhož produktu volně vyměnitelné. U jakéhokoliv prodejce softwaru můžete zakoupit upgrade Windows 95 v češtině.

Co musí být součástí dodávky OEM?

 • licenční smlouva
 • Certifikát pravosti
 • registrační karta u operačních systémů
 • většinou i instalační média a uživatelská příručka(někteří výrobci PC dávají uživatelům možnost vytvořit si záložní kopie instalačních souborů přímo z pevného disku)

Jak prokázat legálnost používání OEM SW?
Dokladem o nabytí (faktura) a Certifikátem pravosti. Certifikát pravosti je vyžadován od 1.června 1999.

Poznámka: Na faktuře nebo jiném účetním dokladu je třeba uvést, že součástí dodávky hardwaru je i konkrétní OEM software. Pokud se tento údaj na faktuře neobjeví, musí existovat alespoň na dodacím listu, který se bude vázat k dané faktuře.

Jak může zákazník provést reinstalaci OEM softwaru pokud nemá originální media?
Pokud došlo ke ztrátě, poškození originálních OEM instalačních medii, může mu prodejce nainstalovat příslušný software ze svých NFR verzí (Not For Resale), DAAP, MSDN. Někteří dodavatelé umožňují provést instalaci z disku.

Práva a povinosti uživatele OEM produktu Microsoft jsou následující:

 • OEM software vždy obsahuje Certifikát pravosti, licenční ujednání, registrační kartu u operačních systémů a může obsahovat i manuál a instalační média (media lze případně vytvořit z pevného disku)
 • OEM software lze získat vždy pouze s novým počítačem nebo hardwarem.
 • Pokud se zákazník rozhodne zlegalizovat software, na již instalované PC, nemůže to udělat nákupem OEM software, ale musí si zakoupit krabicový produkt.
 • OEM software se váže na konkrétní počítač tzn.:
  • pokud počítač prodáváte musíte předat i veškerou dokumentaci, licenční karty, kopiie software a nepoškozený Certifikát pravosti.
  • pokud byl počítač zničen, zcizen nebo jinak znehodnocen není možné využít daný OEM software na jiném PC.

Jaké produkty lze získat v OEM?
Seznam produktů naleznete na stránce Přehled produktů OEM.


Nahoru
  Kontaktujte nás  
|
  Poslat stránku e-mailem  
|
  Elektronické zpravodaje
 
© 2003 Microsoft Corporation. Všechna práva vyhrazena.
 
|
  Právní doložky  
|
  Zásady ochrany osobních údajů