Pledge of Allegiance (Přísaha na vlajku)

původní znění
I pledge allegiance to my Flag and to the Republic for which it stands, one nation, indivisible, with liberty and justice for all.

dnešní znění
I pledge allegiance to the Flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation under God, indivisible, with liberty and justice for all.

Byla vytvořena roku 1892 Francisem Bellamy, Baptistickým farářem v New York. Bellamy byl předsedou National Education Association's committee pro oslavy 400 let od přistání Kryštofa Kolumba v Americe. Byl take redaktorem a vlastníkem tehdejšího populárního týdeníku The Youth's Companion.

Bellamy navrhl oslavu výročí pro školáky na základě slavnosti vlajky a slavnost vlajky založil na Pledge of Allegiance (Slib oddanosti), kterou publikoval 8. září v The Youth's Companion.

"Bellamy chtěl, aby to bylo mezinárodně používané prohlášení míru a přál si, aby všechny republiky ve svůj den míru udělaly bílý obraj kolem své vlajky a recitovaly tento slib" napsal John Baer z Annapolisu v Marylandu, autor pojednání o Pledge of Allegiance ("Bellamy wanted it as an international peace pledge, so he hoped that all the republics on their peace day, would put a white border around their flag and recite it as a pledge,").

Znění Přísahy bylo rozšířeno dvakrát


Připravil Přemysl Nedvěd st., 28. června 2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.